Organ prowadzący szkołę Powiat Zgierski.

RODO

Sobota 17.11.2018
 • Gość z Macedonii

  Gość z Macedonii

  Dnia 25 maja w ramach współpracy z Uniwersytetem Łódzkim oraz w ramach cyklu spotkań ze studentami z różnych krajów świata, gościliśmy w szkole przedstawicielkę Macedonii, która przeprowadziła z uczniami naszej szkoły zajęcia poświęcone kulturze własnego kraju. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda system edukacji w Macedonii, poznali warte zwiedzenia miejsca w tym kraju, a także dowiedzieli się jakich potraw warto spróbować , będąc w Macedonii. Ponadto studentka przedstawiła kilka faktów z historii kraju i zaprezentowała regionalne stroje ludowe. Następne spotkanie już za rok….

   

 • Z głębokim żalem żegnamy...

  Z głębokim żalem żegnamy...
 • Do Gimnazjalistów!

  Do Gimnazjalistów!

  Gimnazjaliści, bądzcie  z nami na FESTIWALU TOLKIENOWSKIM w piątek 25 maja w godzinach 12.00- 14.30. Przywitają Was hobbici, krasnoludy, orkowie i piękne księżniczki.  Będzieci mogli uczestniczyć w konkursie wiedzowym, ocenić nalepsze prace plasyczne w ramach konkursu "Mój Tolkien" i posłuchać dwóch miniwykładów o "Władcy pierścieni".

  Zapraszają 

  Agnieszka Kobrzycka , Emilia Lipiec- Kuzańska  i cała społeeczność liceum:-)

 • Nasza drużyna najlepsza w województwie łódzkim w XXVI Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża

  Nasza drużyna najlepsza w województwie łódzkim w XXVI Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża

  12 maja 2018 r. w łódzkiej manufakturze odbył się etap wojewódzki XXVI Ogólnopolskich Mistrzostw PCK. Na stacjach z pozoracjami urazów i stanów zagrożenia życia i zdrowia rywalizowały najlepsze zespoły z całego województwa. Nasza drużyna w składzie Renata Pawlak IIIc (kapitan), Lidia Zawierucha i Weronika Banaś IIc, Ola Kociak Ib, Paweł Muszyński Ia, Patrycja Lewandowska i Karolina Andrzejczak Ia (rezerwowe) pokazała bardzo dobry poziom zdobywając 358,4 na 385 wszystkich punktów (93%)  i  będzie reprezentowała województwo łódzkie w etapie centralnym 7-9 czerwca w Rzeszowie. 
  Wyniki klasyfikacji końcowej:
  1. I LO im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie 358,4
  2. XXV LO z Łodzi 347,8
  3. I LO w Łowiczu 315,2
  4. II LO w Pabianicach 306,2
  5. LO w Brzezinach 301,6
  6. ZSO w Łasku Kolumnie 297
  7. ZSP w Kleszczowie 272,8
  P.S. Podziękowania i gratulacje dla całej drużyny za zaangażowanie i poświęcenie, w tym szczególnie osobom, które w tym roku nie walczyły bezpośrednio a bez których nie byłoby tego sukcesu !  Trzymajcie kciuki z nasz występ w etapie centralnym :-) !
  Opiekun drużyny W.Polak

 • Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

  Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

  W poniedziałek, 30 kwietnia 2018r. odbyła się w naszej szkole uroczystość związana z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, przygotowana przez uczniów klas IA i IC  pod opieką wychowawczyń – p. Anety Wajer i p. Agaty Kokot Brygier.

  Niezwykle starannie przygotowane widowisko słowno – muzyczne, przybliżyło zebranym okoliczności uchwalenia „Ustawy rządowej”, zwanej Konstytucją 3 maja oraz późniejsze polityczne skutki podpisania przez opozycję magnacką aktu konfederacji.

  Była to bardzo interesująca lekcja historii.

 • Zakończenie roku szkolnego klas trzecich

  Zakończenie roku szkolnego klas trzecich

  27 kwietnia odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego klas trzecich. W gronie zaproszonych gości znaleźli się p. Jacek Socha – burmistrz Ozorkowa , dr Robert Seliga reprezentujący współpracującą z I LO Społeczną Akademię Nauk oraz Rodzice naszych uczniów.

  Jednak najważniejsi tego dnia byli Abiturienci, którzy z rąk p .dyrektor Anny Plaskoty oraz swoich wychowawców otrzymali upragnione świadectwa – wielu z nich z wyróżnieniem. Nagrodzeni zostali również znakomici sportowcy oraz uczniowie m.in. za działalność w Kole Teatralnym, Kole Historycznym oraz stuprocentową frekwencję przez trzy lata nauki.

  W końcu przyszedł czas na corocznie przyznawane ŻEROMKI dla uczniów wyróżniających się w dziedzinach niekoniecznie mających związek ze szkolną nauką… Podczas wspaniałej gali, kreacjami i konferansjerką dorównującej hollywoodzkim Oscarom, doskonale bawili się  nominowani, nagrodzeni oraz licznie zgromadzona publiczność – goście, grono pedagogiczne oraz uczniowie młodszych klas. Organizatorami całej imprezy były klasy II A i IIC wraz z wychowawczyniami – p. Blanką Kochańską p. Małgorzatą Czotyrbok.

  Uroczystość uświetnił także brawurowo zagrany „Sen nocy letniej” – spektakl przygotowany przez aktorów Teatru Szkolnego pod kierunkiem p.Emilii Lipiec – Kuzańskiej.

  Było bardzo zabawnie i wzruszająco, teraz będziemy mocno trzymać kciuki za powodzenie naszych MATURZYSTÓW na egzaminie dojrzałości!

   

 • Drużyna Męska I LO w Ozorkowie MISTRZEM WOJEWÓDZTWA W PIŁCE SIATKOWEJ w Licealiadzie 2017/2018

  Drużyna Męska I LO w Ozorkowie MISTRZEM WOJEWÓDZTWA W PIŁCE SIATKOWEJ w Licealiadzie 2017/2018

  W Finale Wojewódzkim reprezentacja naszej szkoły w grupie B rozegrała 2 mecze. 
  Naszej drużynie przyszło zmierzyć się z zespołami z Bełchatowa oraz z Łodzi. Oba grupowe spotkania zakończyły się zwycięstwem 2:0, nie pozostawiając przeciwnikom żadnych złudzeń na zwycięstwo. 
  W drużynie Bełchatowa grali zawodnicy z Klubu Skra Bełchatów, a warto podkreślić, że Skra Bełchatów to Mistrzowie Polski Juniorów. 
  Z grupy wyszliśmy z 1. miejsca w związku z powyższym mecz finałowy, tj. o 1 miejsce w turnieju, przyszło nam rozegrać z drużyną z Wielunia - zwycięzcą grupy A. 
  Nasi reprezentanci grali rewelacyjnie. Ten mecz również wygrali 2:0.
  "Szalejący " Klub Kibica z Wielunia nie pomógł swojej drużynie, a ich doping nie był nam straszny https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f57/1/16/1f609.png;) 

  Serdecznie gratulujemy drużynie męskiej naszego LO . Szczególne  gratulacje dla trenerów Bzury Ozorków i nauczycieli SP i Gimnazjum, którzy także budowali ten sukces.

  Kolejny etap rozgrywek to Ogólnopolska Licealiada w Piłce Siatkowej Chłopców.
  Miejscem rozegrania zawodów jest Ostródzkie Centrum Sportu i Rekreacji.

  Wszyscy trzymają za Was kciuki!


  Życzymy powodzenia! https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f7f/1/16/1f60a.png


  Agata Kokot Brygier

   

 • KAMPANIA „POLA NADZIEI”

  KAMPANIA „POLA NADZIEI”

  Szkolny Klub Wolontariatu w I LO wspierając Stowarzyszenie Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu przyłącza się co roku do "Żonkilowej kwesty", której celem jest zbiórka funduszy na rzecz budowy Hospicjum w Zgierzu.

  Ideą kampanii "Pola Nadziei", stworzonej przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii, jest pozyskiwanie funduszy na działalność hospicjów, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na cierpienia i los osób nieuleczalnie chorych oraz propagowanie idei wolontariatu.

  Nasza szkoła po raz kolejny była miejscem, w którym mieścił się "sztab" akcji. Tutaj spotkali się wolontariusze z naszej szkoły oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozorkowie.

  Gorące podziękowania przesyłamy wszystkim uczniom biorącym udział w akcji „Pola Nadziei” oraz Mieszkańcom Ozorkowa, którzy okazali serce i zrozumienie dla tej szlachetnej kampanii. To dzięki Waszej pomocy powoli wznoszą się mury Hospicjum.
   

  http://hospicjumzgierz.pl/?page_id=317

 • Finał akcji Sleeveface – wyróżnienie dla Kingi Kudelskiej

  Finał akcji Sleeveface – wyróżnienie dla Kingi Kudelskiej

  Sleeveface - niekonwencjonalny portret książki to akcja promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży zorganizowana w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Łodzi, Filię w Zgierzu oraz nauczycieli bibliotekarzy i nauczycieli świetlic wybranych szkół powiatu zgierskiego. W akcję zaangażowali się uczniowie i nauczyciele z 14 szkół. Akcja została objęta patronatem Prezydenta Miasta Zgierza, pana Przemysława Staniszewskiego, który był również fundatorem nagród dla laureatów.
  Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, ponieważ wszystkie prace reprezentowały wysoki poziom, były bardzo pomysłowe, wykonane ze starannością i zaangażowaniem.

  Sleeweface to zdjęcia, których elementem jest okładka książki wmontowana w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała bądź całej sylwetki, stanowiąca z nią wspólną całość. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące kreatywne połączenie fotografowanej osoby z postacią i tłem z okładki.

  Jury powołane przez Organizatora wyłoniło 3 zwycięskie prace oraz przyznało 2 wyróżnienia:

  I miejsce Iga Zapart-Pawlak ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zgierzu

  II miejsce  Patrycja Maruszak z Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 3 w Zgierzu

  III miejsce  Aleksandra Olejniczak ze Szkoły Podstawowej w Giecznie

  Wyróżnienia otrzymali:

  Kinga Kudelska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Ozorkowie

  Szymon Pałczyński ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Zgierzu

  Wszystkie  prace zostały wyeksponowane na wystawie, która jest dostępna dla zwiedzających do 10 maja 2018 r. w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy w Zgierzu. Laureatom serdecznie gratulujemy.

  Ewa Krasnopolska

  Wyróżnione zdjęcie

  Finał akcji Sleeveface – wyróżnienie dla Kingi Kudelskiej - Obrazek 1

 • Aleksandra Rutkowska z I LO w Ozorkowie najlepsza w powiecie w wiedzy pożarniczej

  Aleksandra Rutkowska z I LO w Ozorkowie najlepsza w powiecie w wiedzy pożarniczej

  11 kwietnia 2018 w sali konferencyjnej starostwa powiatowego w Zgierzu odbyły się eliminacje powiatowe XLI Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła Ola Rutkowska, która będzie reprezentowała nas i powiat zgierski na eliminacjach wojewódzkich OTWP 23IV2018 r. w Wolborzu. Gratulacje !!!

  Aleksandra Rutkowska z I LO w Ozorkowie najlepsza w powiecie w wiedzy pożarniczej - Obrazek 1

 • Konkurs Wiedzy o Patronach Szkół Ponadgimnazjalnych – edycja 2017/2018

  Konkurs Wiedzy o Patronach Szkół Ponadgimnazjalnych – edycja 2017/2018

     11kwietnia 2018r.w progach naszego LO gościliśmy uczestników Konkursu Wiedzy o Patronach Szkół Ponadgimnazjalnych – w tegorocznej edycji sprawdzaliśmy swoją wiedzę na temat życia i twórczości Stefana Żeromskiego

  Wśród zaproszonych gości znaleźli się :p. Bogdan Jarota – Starosta Powiatu Zgierskiego, p. Adam Świniuch – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego oraz p. Robert Chocholski – Sekretarz Miasta Zgierza.

   W jury zasiedli : przewodniczący –prezes TPZ p. Adam Zamojski , p. Dorota Abramczyk – dyrektor Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zgierzu, p. dr hab. Agnieszka Kobrzycka  z Wydziału Filologicznego UŁ, p. Robert Starzyński  - dyrektor Muzeum Miasta Zgierza, p Jolanta Antczak – nauczycielka LO.

  Nad przygotowaniem, organizacją i merytoryczną stroną konkursu czuwały p. Małgorzata Czotyrbok i p. Ewa Krasnopolska przy wsparciu p. Emilii Lipiec – Kuzańskiej i p. Ewy Niteckiej – Zientarskiej.

  Rywalizacja sześciu zespołów uczniów okazała się niezwykle wyrównana, dlatego niezbędna była dodatkowa runda pytań, która pozwoliła na ostateczne rozstrzygnięcie wyników konkursu:

  I miejsce zdobyli J. Kaczmarek i P. Cajdler – uczniowie SLO im. R. Traugutta w Zgierzu (opiekunowie : p. S Mikołajczyk i p.J. Kapusta);

  II miejsce – K. Sobczyk i K. Ciołkiewicz z ZS nr 1 im J.S. Cezaka w Zgierzu (opiekun: p.R.Ornowska);

  III miejsce – M. Michalska i W. Kołudzka (opiekunowie: p. M. Czotyrbok i p.E. Krasnopolska).

  Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody, wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni upominkami oraz zaproszeniem na wycieczkę „Śladami Stefana Żeromskiego”, wręczonym w imieniu Organizatorów przez p. A.Zamojskiego - prezesa TPZ.

  Laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wiedzy na temat życia i twórczości Stefana Żeromskiego - patrona naszej szkoły.

 • Uczciliśmy 78. rocznicę zbrodni katyńskiej

  Uczciliśmy 78. rocznicę zbrodni katyńskiej

  10 kwietnia uczciliśmy  pamięć ofiar sowieckiej zbrodni z 1940 r. zwanej mordem katyńskim, zarówno tych, których ekshumowano ze zbiorowych mogił, jak i tych, których ciał do dziś  nie odnaleziono. Społeczność szkolna  zgromadziła się wokół dębu pamięci Mieczysława Guzendy- funkcjonariusza Komisariatu Policji Państwowej w Ozorkowie, który zmarł w 1939 r. w Ostaszkowie i którego symboliczny grób został przed ośmiu laty powierzony licealistom. W apelu wzięli udział Panowie Stanisław Frątczak i Stanisław Szamałek- członkowie  grupy rekonstrukcyjnej 2. Pułku Szwoleżerów Rokitiańskich. Uroczystość poprzedził prowadzony przez nich cykl lekcji dotyczących historii II wojny światowej. Serdecznie dziękujemy!

  Uroczystość przygotowali uczniowie klasy I b wraz z wychowawczynią, Panią Emilią Lipiec- Kuzańską.

 • POWIATOWE TARGI EDUKACYJNE

  POWIATOWE TARGI EDUKACYJNE

  10 kwietnia 2018 r. uczniowie I LO wzięli udział w XI Powiatowych Targach Edukacyjnych, które odbyły się w hali widowiskowo-sportowej MOSIR w Zgierzu. Podczas targów zaprezentowały się szkoły ponadgimnazjalne z terenu powiatu zgierskiego oraz uczelnie wyższe. 

  Z zaproszenia do odwiedzenia targów i zapoznania się z przygotowanymi propozycjami edukacyjnymi skorzystali gimnazjaliści, tegoroczni maturzyści oraz rodzice uczniów. Chcąc poznać ofertę szkół wyższych i zaplanować swoją przyszłą ścieżkę edukacyjną, również uczniowie naszej szkoły z klas I A, I C i II A  wzięli udział w targach.

  Cieszymy się, ze oferta naszej szkoły spotkała się z zainteresowaniem wśród odwiedzających, a stoisko przygotowane przez p. Anetę Wajer i p. Małgorzatę Pawlak wraz z uczniami kl. I A zdobyło wyróżnienie – zestaw muzyczny Philips. Podczas indywidualnych konsultacji przedstawialiśmy atuty naszej szkoły udowadniając każdemu, że nauka w I LO to przyjemność i satysfakcja z dokonanego wyboru.

  POWIATOWE TARGI EDUKACYJNE - Obrazek 1POWIATOWE TARGI EDUKACYJNE - Obrazek 2POWIATOWE TARGI EDUKACYJNE - Obrazek 3

 • Profesor Mariusz Bartosiak, humaniści i Calderon de la Barca

          Profesor Mariusz Bartosiak, humaniści i Calderon de la Barca

   

  To było niezwykłe spotkanie. Historia polskiego księcia Zygmunta więzionego przez całe życie w samotnej wieży na rozkaz obawiającego się spełnienia strasznej przepowiedni króla Bazylego wydaje się mroczna i szalona. Dzięki profesorowi Bartosiakowi humaniści zobaczyli „Życie snem” jako metaforę rodzenia się świadomości i triumfu wolnej woli. Czterogodzinne(!) warsztaty  były szukaniem ukrytych sensów i  błyskotliwą grą z motywami kulturowymi. Uczestników rozpalały dyskusje, żadna z interpretacji nie była oczywista. Takiej atmosfery na warsztatach życzy sobie każdy nauczyciel.

  Podziękowania dla charyzmatycznego prowadzącego i twórczych uczestników z klas I b i II b !

                                                                                                     Emilia Lipiec- Kuzańska

 • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"

  Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"

  Udany udział uczniów I LO w Ozorkowie w eliminacjach miejskich

  Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"

   

  23 marca 2018 r. w świetlicy JRG PSP w Ozorkowie odbyły się eliminacje

  miejsko-gminne XLI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Młodzież

  rozwiązywała test złożony z 30zadań dotyczący ochrony przeciwpożarowej,

  historii straży pożarnej, sprzętu strażackiego, pierwszej pomocy itp. W

  kategorii szkół ponadgimnazjalnych uczniowie I LO im. Stefana

  Żeromskiego w Ozorkowie zajęli miejsca I-IV. Pierwsze miejsce i awans do

  eliminacji powiatowych zdobyła Aleksandra Rutkowska, na kolejnych

  uplasowali się Mirosław Syncerek, Bartosz Michalak i Jakub Banasiak.

  Gratulacje !!!

 • „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”

  „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”

  „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to konkurs organizowany przez Fundację Centrum Solidarności przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

  Etap wojewódzki odbył się 15 marca 2018 r. w Łodzi. Wśród 45 zakwalifikowanych uczestników znaleźli się nasi uczniowie (przygotowani do konkursu przez p. Katarzynę Kuleszę): Kacper Chałagus i Filip Kaczmarek z kl.IIB, którzy zmierzyli się z trudnym sprawdzianem wiedzy dotyczącej najnowszej historii Polski.

 • Bycie nauczycielem jest jak oddychanie

  Bycie nauczycielem jest jak oddychanie

  Rozmowa z dr hab. Agnieszką Kobrzycką- koordynatorką współpracy naukowej z I LO w Ozorkowie z ramienia  Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, twórczynią i opiekunką koła Naukowego Miłośników Oświecenia, znawczynią literatury fantasy

   

  Emilia Lipiec- Kuzańska:Współpraca z ozorkowskim liceum kwitnie. Dlaczego właściwie przyjeżdżasz do Ozorkowa?

  Agnieszka Kobrzycka: Bardzo cenię sobie współpracę z ozorkowskim liceum z kilku powodów. Przede wszystkim już dawno zwróciłam uwagę na znakomitych absolwentów tej szkoły, którzy przychodzą do nas na studia. Szkoła kształci humanistów z prawdziwego zdarzenia. Poza tym Pani Dyrektor stworzyła dobry klimat do wspólnych działań, a moje niezwykłe Koleżanki: nauczycielka języka polskiego Emilia Kuzańska i nauczycielka języka angielskiego Blanka Kochańska nie żałują energii, żeby przygotowywać rozmaite przedsięwzięcia.

  ...no tak, było ich niemało: warsztaty, udział licealistów w konferencji naukowej o roli przyrody w literaturze, Festiwal Kultury Osiemnastego Wieku w Ozorkowie...Które z tych działań wspominasz najmilej?

  Każde ze spotkań miało swój specyficzny klimat i cel. Trudno jednak zapomnieć gorące powitanie w szkole w czasie Festiwalu. Atmosfera była wyjątkowa.

  Założyłaś Koło Naukowe Miłośników Oświecenia. To w nim jesteś w swoim żywiole?

  Literaturę i kulturę osiemnastego wieku pokochałam już w liceum. Fascynowała mnie zwłaszcza angielska powieść gościńca. Moją pierwszą „miłością” był Henry Fielding. Pamiętam, że na maturze wybrałam temat związany z oświeceniem.

  W epoce rozumu lubię otwarcie się myślicieli na człowieka, skłonność do wymiany poglądów i szacunek dla wszelkiej odmienności. Poza tym cenię pedagogiczne osiągnięcia tej epoki. Główne tezy wielkiego teoretyka wychowania J. J. Rousseau do dziś stanowią pedagogiczny ideał.

  Pedagogiczny ideał”, pięknie powiedziane. Chyba lubisz być nauczycielem...

  Dla mnie bycie nauczycielem jest jak oddychanie: jest czymś naturalnym i koniecznym do życia. Patrzę na każdego z moich studentów jak na indywidualność, która pojawiła się w moim życiu z niepowtarzalnym potencjałem, który mam rozpoznać i rozwinąć. Nie miewam „słabych” studentów. Zdarzają się mniej pracowici, ale tych również można zarazić entuzjazmem do literatury. Nie zwracam uwagi na to, ile encyklopedycznej wiedzy zgromadził konkretny młody człowiek przed pojawieniem się na moich zajęciach. Interesuje mnie jego punkt widzenia. Zwykle po konwersatoriach zapisuję ciekawe uwagi, które padły w czasie dyskusji. Kiedy student przekonuje się, że to co ma do powiedzenia jest cenne i inspirujące, że inni chcą rozmawiać o jego przemyśleniach i traktują z szacunkiem jego poglądy, to jestem spokojna o jego postępy w nauce.

  Współpracowałaś z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Łodzi. Czy Twoim zdaniem obecna matura z języka polskiego pozwala docenić indywidualność ucznia?

  Podobała mi się nowa matura z języka polskiego. Sprawdzała różne kompetencje. Narzekano na to, że niektórzy egzaminatorzy zbyt kurczowo trzymali się „klucza”, sprawdzając interpretacje tekstów poetyckich, ale ten system weryfikacji wiedzy i umiejętności i tak był znacznie bardziej obiektywny i wszechstronny od poprzedniego. Moje pokolenie do matury uczyło się na pamięć cytatów z wierszy i fragmentów prozy. Z dzisiejszej perspektywy to był absurd.

  Co podpowiedziałabyś dzisiejszym maturzystom?

  Maturzystom radziłabym, żeby wierzyli w siebie i pracowali.

  Zawodowo zajmujesz się literaturą. Co w niej szczególnie cenisz?

  Lubię teksty, w które wpisano dyskusję światopoglądową, takie „filozoficzne” powieści jak Tristram Shandy Sterne’a i prozę Lukiana. Lubię konfrontować własne przemyślenia na temat rzeczywistości z tym, co mieli do powiedzenia inni ludzie. Literatura dostarcza dowodów na to, że my ludzie niewiele się zmieniliśmy przez ostatnich dwa tysiące lat. Myślimy i czujemy podobnie. Mamy podobne ambicje, obawy. Pragniemy miłości, cenimy przyjaźń.

  Tak, ale jednak habilitację napisałaś na temat głupoty! ("Na tropie głupoty. Charakterystyka zjawiska w literaturze polskiego oświecenia"). Czy trudno jest wytropić głupotę?

  Zgromadziłam materiały o głupocie, które pozwolą mi pisać książki na ten temat do końca życia.(śmiech) Podkreślam, że zajmuję się jedynie przejawami głupoty w literaturze osiemnastego wieku. Napisanie książki nie było trudnym zadaniem, bo jako pierwsza zajęłam się tym tematem. Zauważyłam, że ludzie niechętnie zajmują się antywartościami. Wolą być identyfikowani z rzeczami bardziej „wzniosłymi”.

  Co czytasz czyta dla przyjemności?

  Jestem na etapie legend oraz mitów północnoeuropejskich – nordyckich i celtyckich. Czytam o Nibelungach, Beowulfie, królu Arturze. Fascynują mnie jednak wszelkie mitologie. Poza tym pochłaniam wszelkie opracowania dotyczące kulturowej symboliki roślin i zwierząt (również tych, które nigdy nie istniały:)

  Czy możemy liczyć, że przekażesz nam trochę tej wiedzy? Jakie przedsięwzięcia zaproponujesz uczniom w najbliższym czasie?

  Chętnie zorganizuję kolejne warsztaty z czytania różnych tekstów kultury. Może symbolika w malarstwie średniowiecznym i wczesnorenesansowym? To będzie taka podróż do źródeł naszej kultury.

   

  W takim razie do zobaczenia! Dziękuję za  rozmowę.

   

                                                                                  Rozmawiała Emilia Lipiec- Kuzańska

 • DRUŻYNA CHŁOPCÓW I LO W OZORKOWIE PIERWSZY RAZ W HISTORII MISTRZEM POWIATU W KOSZYKÓWCE

  DRUŻYNA CHŁOPCÓW I LO W OZORKOWIE PIERWSZY RAZ W HISTORII MISTRZEM POWIATU W KOSZYKÓWCE

  W dniach 14-20 lutego odbyły się Mistrzostwa Powiatu Zgierskiego w                   Piłce Koszykowej dziewcząt i chłopców. Drużyna chłopców w rozgrywkach grupowych pokonała 15:7  Z.S.L.-G. GŁOWNO oraz 40:18 P.K.L.O. GŁOWNO i zajęła pierwsze miejsce w grupie B. W finale mistrzostw nasza drużyna pokonała 33:14 ZS nr 1 w Zgierzu oraz 38-27 ZSZ w Aleksandrowie Łódzkim zdobywając pierwsze w historii szkoły Mistrzostwo Powiatu Zgierskiego w Piłce Koszykowej!

              23 lutego 2018 r. w Pabianicach nasza drużyna zajęła II miejsce w półfinale wojewódzkim pokonując 46:30 ZS im J. Grodzkiej z Łęczycy i ulegając miejscowemu II LO w Pabianicach 69:20.

  Mistrzowie Powiatu Zgierskiego w Piłce Koszykowej 2018: Bartosz Zawierucha IIIA, Adrian Kręcikowski IIIA, Łukasz Gwarczyk IIIA, Bartosz Drozdowski IIA,                    Marcel Banaszkiewicz IIA, Wiktor Bechciński IIA, Bartłomiej Michalak IIA,                   Jakub Banasiak IIA, Albert Krzewiński IIB, Michał Sobolewski IA.

  W półfinałach wojewódzkich do drużyny dołączyli: Krystian Graczyk IA i Jan Jankowski IA Opiekun drużyny Witold Polak.

  Gratulacje i podziękowania za walkę i sportową postawę składa opiekun drużyny Witold Polak.

 • UWAGA KONKURS

  UWAGA KONKURS

  REGULAMIN

   

  II EDYCJI SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI MIŁOSNEJ

   

  Organizator: Biblioteka szkolna „Przedwiośnie”

   

  Odbiorcy: Konkurs jest skierowany do uczniów I LO im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie z klas I-III; każda klasa może wytypować maksymalnie trzech uczestników.

   

  Zagadnienia ogólne: Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Miłosnej koordynowany jest przez nauczycielkę biblioteki: Ewę Krasnopolską i nauczycielkę języka polskiego, p. Małgorzatę Czotyrbok.

  Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie  I LO im. S. Żeromskiego w Ozorkowie zainteresowani recytacją poezji miłosnej.

   

  Konkurs odbędzie się 8 marca 2018 r. w bibliotece szkolnej  „Przedwiośnie”.

  Konkurs polega na recytacji lub wykonaniu wokalnym wybranego wiersza o tematyce miłosnej.

  Następnie jury: p. Jolanta Antczak- przewodnicząca, p. Ewa Krasnopolska, przedstawiciel  społeczności uczniowskiej - Patryk Bocian (przewodniczący SU),     kierując się kryteriami: odpowiedniego doboru utworu, jego interpretacji, odpowiedniej dykcji i gestów zaprezentowanych przez uczestnika, wytypuje zwycięzców.

   

  Cele konkursu:
  Propagowanie wśród uczniów znajomości poezji.
  Promocja w niekonwencjonalny sposób czytelnictwa i książek.
  Rozwijanie twórczej wyobraźni uczniów.
  Bogacenie słownictwa.
  Propagowanie zamierającej sztuki recytacji.
  Umożliwienie zrealizowania przez uczniów ich talentów i możliwość ich zaprezentowania w szerszym gronie.
  Rozwijanie wrażliwości na poezję.
  Motywowanie uczniów do samodzielnej pracy.

  Promocja biblioteki szkolnej w środowisku lokalnym.

   

  ZAPRASZAMY….

   

 • Humaniści i Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego na UŁ

  Humaniści i Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego na UŁ

  Wydział Filologiczny UŁ, z którym od pięciu lat współpracujemy  w ramach patronatu naukowego, zaproponował naszym  humanistom  wzięcie  udziału w swoim święcie. Oczywiście skorzystaliśmy  i z przyjemnością uczestniczyliśmy w prowadzonych przez koła naukowe warsztatach z kultury języka, quizach i zabawach językowych. Spróbowaliśmy także swoich sił w uniwersyteckim studiu radiowym, a na koniec  wybraliśmy się na spotkanie z gościem specjalnym obchodów- profesorem Michałem Rusinkiem- wieloletnim sekretarzem Wisławy Szymborskiej i autorem „Pypci na języku”.

                                                                                             Emilia Lipiec- Kuzańska

Kontakt

 • I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
  95-035 Ozorków, ul. Romualda Traugutta nr 1
  e-mial: zsosekretariat@lo-ozorkow.pl

  Dyrektor szkoły przyjmuje interesantów:
  poniedziałek- 9.00-12.00
  piątek- 9.00-12.00

  Sekretariat czynny:
  poniedziałek-piątek : 7.00-16.00
 • (+42) 718-93-50 fax (+42) 718-93-50

Galeria zdjęć