Dzisiaj jest

Czytanie zajmuje znacznie mniej czasu niż Ci się wydaje. Obliczono ,że jeżeli przeciętna książka zajmuje 300 stron to do jej przeczytania potrzebujemy średnio  6- 8 godzin. Czyli czytając 30 minut dziennie przeczytamy w ciągu miesiąca 2 książki.

Ogranicz pożeracze czasu….czyli  zastanów się  ile czasu tracisz na przeglądanie  i czytanie  informacji o których za chwile zapomnisz? Zastanów się ile razy dziennie odświeżasz e-maila, lub strony na Facebooku? Zastanów się czy to co czytasz naprawdę Cię interesuję? To co  robisz czy Cię interesuje?  Masz wątpliwość …otwórz  książkę..

Współcześnie młodzież spędza na portalach społecznościowych 2 godziny dziennie…..ale 3 godziny dziennie odblokowując 150 razy swój telefon.

Ekrany telefonu, komputera telewizora pochłaniają średnio około 6 – 8  godzin dziennie z dnia człowieka. To ponad 20 lat w skali życia.

Stwórz nawyk czytania , zacznij od 30 minut  dziennie przed   zaśnięciem. To najprostszy sposób który sprawi że lepiej się wyśpisz.

Książkę którą aktualnie czytasz miej pod ręką na papierze lub e-booku. Jeżeli masz wolna chwilę zamiast włączać telewizor przeczytaj kilka stron książki. To jedna   zalet książki można zawsze ja mieć przy sobie i czytać, przerywać , powracać do niej.

Czytaj dla przyjemności. Nie zamęczaj się książkami  na które nie masz ochoty, chyba że to są lektury  szkolne, trzeba przez nie przebrnąć.

Czytanie powinno sprawiać przyjemność, wybieraj tytuły które cię  wciągną, poruszą zainteresują. Jeżeli po 30 minutach z ulgą gasisz światło to znaczy że wybór książki nie był trafiony. Dobra książka wciąga.

Stwórz listę książek, jeszcze ważniejsze niż  ile czytasz?  jest Co czytasz ? Warto stworzyć listę książek polecanych przez znajomych, rodziców, bibliotekę, portale z recenzjami i zestawieniami.

A  ponieważ  „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” pamiętajmy, że poza zdobywaniem wiedzy i poszerzaniem horyzontów, czytanie jest po prostu dobrą zabawą i świetną forma spędzania wolnego czasu. 

Z okazji przypadającego w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek nasza szkolna biblioteka „Przedwiośnie” zorganizowała akcję „Czytamy bajki dzieciom”.

Uczennice z klasy III AP Kasia Ciesielska i Maja Dropińska oraz Dominika Młoda i Maja Waszczuk z klasy II D wybrały się do Przedszkola „Płastug” w Ozorkowie, aby poczytać bajki maluchom i przybliżyć im świat książek. Starsze koleżanki przygotowały dla dzieci wiersze Juliana Tuwima. Przeczytane utwory bardzo się dzieciom podobały. Kolorowe ilustracje dodatkowo działały na wyobraźnię małych słuchaczy. Przedszkolaki   chętnie odpowiadały na zadawane pytania i domagały się więcej i jeszcze więcej…. Czytając bajki dzieciom ich starsze koleżanki wczuwały się w postacie, odgrywając role bajkowych bohaterów.  Promocja czytelnictwa wśród najmłodszych wypadła znakomicie, wszyscy doskonale się bawili, jednocześnie ucząc i poznając nieznany, a jednocześnie jakże ciekawy świat. W nagrodę przedszkolaki zaśpiewały licealistkom piosenkę i zaprosiły do kolejnych odwiedzin. To ogromna radość tak miło spędzić czas razem oddając się pasji czytania. A jak napisała Maria Konopnicka „Książka i możliwość czytania jest to jeden z największych cudów naszej cywilizacji”.

nprcz logotyp poziomy rgb

Już po raz drugi nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na realizację Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

Całkowita wartość zadania – 15 000,00
Kwota dofinansowania – 12 000,00 zł
Wkład własny – 3 000,00 zł

Podział środków:

8 500, 00 zł- zakup książek do biblioteki szkolnej Przedwiośnie,

5 500, 00 zł- doposażenie biblioteki szkolnej,

1 000, 00 zł- zakup nagród książkowych dla uczniów biorących udział w akcjach promujących czytelnictwo - wystawach, konkursach.

Priorytet 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 jest realizowany jako program finansowego wspierania organu prowadzącego szkoły i skierowany m.in.  do szkół ponadpodstawowych.  Otrzymane środki finansowe w ramach Priorytetu 3 będą przeznaczone na: zakup nowości wydawniczych do bibliotek szkolnych, zakup wyposażenia do bibliotek szkolnych, zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania, realizację działań promujących czytelnictwo (w tym finansowanie nagród dla uczniów biorących udział w akcjach promujących czytelnictwo).

nprcz belka men bn ik nck kolor rgb

Mamy się czym pochwalić, więc chwalimy się: otrzymaliśmy dotację w wysokości 15 000 PLN na realizację projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dotacja przewidziana jest na doposażenie biblioteki oraz na zakup nowych książek. Będą nowości i w naszej bibliotece!!!!

N-l bibliotekarz Ewa Krasnopolska

regał 2  regał z ksiązkami

Kiermasz używanych podręczników w naszej szkole rozpocznie się   dnia 2 września 2021 r. w bibliotece szkolnej.

Wszystkich uczniów zainteresowanych sprzedażą proszę o podpisanie podręczników i ich wycenę, oraz przygotowanie spisu książek na osobnej kartce dla n-la bibliotekarza. Zakupu książek będzie można dokonać w czasie długich przerw.

Zapraszam N-l Bibliotekarz

Ewa Krasnopolska

Kiermasz podręczników trwający w naszej szkolnej bibliotece we wrześniu została zakończony. Zapraszam zainteresowanych uczniów po odbiór należności i książek, które nie zostały sprzedane.

N-i bibliotekarz Ewa Krasnopolska.

cień wiatru zdj książki "Cień wiatru"

Pierwsza książka Carlosa Ruiza Zafóna, którą miałam przyjemność przeczytać, a która zainspirowała mnie do lektury pozostałych książek tego autora. W tej powieści jest wszystko: wielkie namiętności, intrygi, zdrada, nienawiść, marzenia, tajemnica, odkrywanie własnej tożsamości. A wszystko rozgrywa się w pięknej i tajemniczej scenerii Barcelony. Autor opisuje historię Daniela, syna księgarza i antykwariusza. Ojciec prowadzi syna do tajemniczego miejsca, jakim jest Cmentarz Zapomnianych Książek i zgodnie z rodzinną tradycją, musi on wybrać dla siebie jedną książkę, aby ocalić ją od zapomnienia. I tak wybiera „Cień wiatru” Juliana Caraxa, nieznanego mu autora. Zafascynowany powieścią, Daniel próbuje odnaleźć inne powieści tego autora. Ale okazuje się, że niemal wszystkie zostały spalone. I od tego momentu rozpoczyna się splot szeregu wydarzeń, które zaważą na przyszłym życiu chłopca. Polecam tę książkę do przeczytania, aura tej powieści wprowadzi czytelnika w niezapomniany, magiczny świat wyobraźni, tajemniczości, połączony z obrazami Barcelony, klimatu jej uliczek i zabytków.

Rekomenduje Elżbieta Wójcik

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi,

Filia w Zgierzu.

Strona 1 z 3


I Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Żeromskiego

95-035 Ozorków,
ul. R. Traugutta 1

+48 (42) 718-93-50

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.