Dzisiaj jest

Nie masz czasu na czytanie?

Czytanie zajmuje znacznie mniej czasu niż Ci się wydaje. Obliczono ,że jeżeli przeciętna książka zajmuje 300 stron to do jej przeczytania potrzebujemy średnio  6- 8 godzin. Czyli czytając 30 minut dziennie przeczytamy w ciągu miesiąca 2 książki.

Ogranicz pożeracze czasu….czyli  zastanów się  ile czasu tracisz na przeglądanie  i czytanie  informacji o których za chwile zapomnisz? Zastanów się ile razy dziennie odświeżasz e-maila, lub strony na Facebooku? Zastanów się czy to co czytasz naprawdę Cię interesuję? To co  robisz czy Cię interesuje?  Masz wątpliwość …otwórz  książkę..

Współcześnie młodzież spędza na portalach społecznościowych 2 godziny dziennie…..ale 3 godziny dziennie odblokowując 150 razy swój telefon.

Ekrany telefonu, komputera telewizora pochłaniają średnio około 6 – 8  godzin dziennie z dnia człowieka. To ponad 20 lat w skali życia.

Stwórz nawyk czytania , zacznij od 30 minut  dziennie przed   zaśnięciem. To najprostszy sposób który sprawi że lepiej się wyśpisz.

Książkę którą aktualnie czytasz miej pod ręką na papierze lub e-booku. Jeżeli masz wolna chwilę zamiast włączać telewizor przeczytaj kilka stron książki. To jedna   zalet książki można zawsze ja mieć przy sobie i czytać, przerywać , powracać do niej.

Czytaj dla przyjemności. Nie zamęczaj się książkami  na które nie masz ochoty, chyba że to są lektury  szkolne, trzeba przez nie przebrnąć.

Czytanie powinno sprawiać przyjemność, wybieraj tytuły które cię  wciągną, poruszą zainteresują. Jeżeli po 30 minutach z ulgą gasisz światło to znaczy że wybór książki nie był trafiony. Dobra książka wciąga.

Stwórz listę książek, jeszcze ważniejsze niż  ile czytasz?  jest Co czytasz ? Warto stworzyć listę książek polecanych przez znajomych, rodziców, bibliotekę, portale z recenzjami i zestawieniami.

A  ponieważ  „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” pamiętajmy, że poza zdobywaniem wiedzy i poszerzaniem horyzontów, czytanie jest po prostu dobrą zabawą i świetną forma spędzania wolnego czasu. 


I Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Żeromskiego

95-035 Ozorków,
ul. R. Traugutta 1

+48 (42) 718-93-50

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.