Dzisiaj jest

Aktualności

Za nami intensywny tydzień, pracowity, ale też pełen wrażeń. Uczestnicy projektu odbyli serię zajęć praktycznych. Uczyli się m.in. jak odróżniać fakty od fake newsów, tworzyli artykuły na temat różnych aspektów bezpieczeństwa w sieci wykorzystując do tego nowopoznane narzędzia cyfrowe. Prócz powyższych kompetencji twardych związanych z tematyką projektu, uczniowie nabywali także umiejętności pracy metodą projektową, pracy w grupach, gospodarowania czasem oraz negocjowania. Ale, ale … nie samą pracą żyje uczestnik Erasmusa. Uczniowie mieli również okazję poznawać malowniczą okolicę Riviery Olimpijskiej, m.in. urokliwe stare miasteczko przytulone wysoko do skał San Pantaleimon. Zażywali również kąpieli słonecznych wypoczywając po zajęciach na pobliskiej plaży lub nad hotelowym basenem. Jak dotąd pogoda dopisuje więc pobyt w Grecji jest prawdziwą przyjemnością, idealnym połączeniem nauki i odpoczynku.

W związku z zaangażowaniem PCK w pomoc humanitarną dla uchodźców tegoroczny finał Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy został odwołany. Na dodatek nie wszystkie oddziały rejonowe organizowały mistrzostwa rejonów, jak i nie odbywały się etapy wojewódzkie. Na szczęście Oddział Okręgowy PCK w Łodzi stanął na wysokości zadania i dał możliwość sprawdzenia się młodym ratownikom w akcji.
7 maja 2022 r. w Łodzi, po trzyletniej przerwie spowodowanej ograniczeniami covidowymi, odbyły się Strefowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy, w których brały udział drużyny z Łodzi oraz zainteresowane drużyny z całego województwa.
Dziewięć drużyn rywalizowało na sześciu stacjach urazowych oraz pisało test z wiedzy o pierwszej pomocy i działalności Czerwonego Krzyża. Drużyny musiały wykazać się umiejętnościami udzielania pomocy w przypadku: bólu w klatce piersiowej, upadku z wysokości, omdlenia, wypadku na rowerze, urazie nosa po uderzeniu huśtawką, amputacji, porażeniu prądem, zatrucia, zadławienia z utrata przytomności i ataku epilepsji.
Nasza drużyna w składzie Wiktoria Michalska - kapitan, Maja Matusiak, Dominika Młodak, Marcelina Kubiak, Wiktor Szabela i Malina Olborska - rezerwowa, świetnie poradziła sobie udzielając pomocy poszkodowanym, co przełożyło się na wysoki wynik punktowy i I miejsce w mistrzostwach.
Klasyfikacja końcowa drużyn:
1. I LO w Ozorkowie 287,2 pkt
2.XXV LO w Łodzi 274,4 pkt
3.ZSP w Kleszczowie
4.Publiczne LO Politechniki Łódzkiej 264,4 pkt
5. XXIII LO w Łodzi
5. I LO w Łowiczu
6. I LO w Łodzi 249 pkt
7.XV LO w Łodzi 238 pkt
8.XLVII LO w Łodzi 213,6 pkt
Oczywiście nie byłoby sukcesu, gdyby nie ciężka praca całego zespołu. Dziękujemy w szczególności naszym kolegom i koleżankom, którzy wspierali nas w przygotowaniach pełniąc rolę pozorantów, sędziów i charakteryzatorów. Julia Jurkiewicz, Zuzia Kowalska, Zosia Duda, Maja Majka Dropińska, Lidka Zawierucha, Weronika Banaś, Kuba Kałużny - dziękujemy!
Dziękujemy także OOPCK w Łodzi i wszystkim osobom wspierającym za zorganizowanie mistrzostw, na które z niecierpliwością czekaliśmy od 2019 roku.
Opiekun SK PCK w I LO w Ozorkowie - Witold Polak
 

W poniedziałek 9 maja uczniowie naszego liceum rozpoczęli w Grecji realizację zadań projektowych w ramach programu Erasmus+. Pierwsze zajęcia dotyczyły spraw organizacyjnych, następnie uczniowie przećwiczyli raz jeszcze prezentacje, które przygotowali wcześniej w Polsce, a dzięki współpracy z mentorem dowiedzieli się, jak należy zachowywać się podczas wystąpień publicznych, żeby mówić ciekawie i przekonująco. W kolejnym bloku zajęć przygotowali się do zadań merytorycznych, które zrealizowali podczas gry miejskiej. Ich zadanie polegało na zdobyciu informacji dotyczących różnych aspektów funkcjonowania sieci Wi-Fi w okolicznych hotelach i restauracjach. Wszystkie grupy bardzo dobrze wywiązały się ze swoich zadań. Jutro kolejna porcja nowych doświadczeń i wyzwań.

Uczniowie naszej szkoły przez dwa dni pamiętali o uczczeniu polskich świąt narodowych: święcie Flagi RP oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.
     W naszej szkole już od końca marca mogliśmy gościć wystawę wypożyczoną z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi dotyczącą polskiej flagi. Ekspozycja miała charakter edukacyjny. Składała się z dwudziestu plansz wśród których można było wyróżnić kilka bloków tematycznych, m.in.: 100-letnia historia flagi w zarysie, znaczenie i historia barw białej i czerwonej czy zasady postępowania i ochrona polskiej flagi. W związku z wystawą uczniowie klasy II d zorganizowali dla kolegów i koleżanek konkurs wiedzy dotyczący znajomości polskiej flagi. Pytania zostały pogrupowane pod względem trudności i każdy, kto udzielił poprawnej odpowiedzi mógł liczyć na nagrodę. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców.
     W dniu 29 kwietnia w szkole odbyły się uroczyste obchody Święta Konstytucji 3-go Maja. Z tej okazji uczniowie klasy IIB oraz IID przygotowali koncert. Usłyszeliśmy piosenki nie tylko patriotyczne lecz także związane z niepodległością i wolnością. Na zakończenie wszyscy uczniowie mogli wspólnie zaśpiewać "Mazurek 3- go Maja".
Obchodzenie świąt narodowych jest niezwykle ważne dla budowania poczucia własnej tożsamości narodowej. W tych dniach mogliśmy poczuć przynależność do wspólnej Ojczyzny. 
Monika Pietruszewska

Drużyna w składzie: Justyna Polak, Nadia Kręcikowska i Kacper Rejza wraz z opiekunką wyruszyła na szlak rowerowy podczas XVII Wojewódzkiego „Rajdu Zielonego”, który odbył się 7 maja. Rowerzyści pokonali trasę o długości 32 km. Wiodła ona spod naszej szkoły przez Chociszew, Tkaczewską Górę, Ustronie, Grotniki, Wiktorów, Kowalewice do Ozorkowa. Na mecie rajdu w Młodzieżowym Domu Kultury w Ozorkowie czekały na turystów ciepłe kiełbaski, a czas odpoczynku umilił występ zespołu rockowego.

W dn. 28 kwietnia 2022 r. społeczność szkolna naszego liceum pożegnała uczniów klas trzecich. Podczas uroczystości z udziałem wicestarosty powiatu zgierskiego, p. Dominika Gabrysiaka, dyrektora szkoły, p. Anny Plaskoty, przewodniczącej rady rodziców, p. Magdaleny Czekalskiej, wychowawców, grona pedagogicznego, rodziców i uczniów z młodszych klas, absolwenci odebrali świadectwa ukończenia I LO im. S. Żeromskiego w Ozorkowie.

Świadectwa z wyróżnieniem otrzymało osiem uczennic: Roksana Bartosiewicz, Milena Błaszczyk, Oliwia Kluza, Zuzanna Golema, Aleksandra Michalak, Aleksandra Plaskota, Dominika Pomykała, Paulina Sobczyńska.

Wszyscy, którzy zabrali głos podczas  uroczystości, oprócz życzeń powodzenia na egzaminie maturalnym dla absolwentów i podziękowań dla nauczycieli, zwracali uwagę na specyficzny czas nauki podczas ostatnich trzech lat- większość lekcji odbywała się w systemie zdalnym, a kiedy udało się wrócić do normalnych warunków, nadeszła informacji o wojnie u naszego sąsiada- Ukrainy. Mimo tych niesprzyjających wydarzeń absolwenci naszej szkoły, w co z całą mocą wierzymy, na pewno doskonale poradzą sobie ze wszystkimi egzaminami maturalnymi.

Druga część uroczystości miała charakter nieoficjalny i była dla maturzystów niespodzianką.
Po dwóch latach powróciły tradycyjne nagrody przyznawane przez społeczność szkolną dla najbardziej wyróżniających się absolwentów rocznika, czyli ŻEROMKI. Dla nagrodzonych było zaskakująco, czasami zabawnie, ale i wzruszająco. Na koniec wszyscy uświadomili sobie,
że w przypadku absolwentów 2022 r. to już jak w piosence Ostatni raz z moją klasą.

Nie do wiary, jak szybko płynie czas,
Wczoraj mali, dziś dorosły świat,
Wciąż pamiętam pierwszy szkolny dzień,
Tak wyraźnie widzę to.

Moja szkoła, jak majowy dzień
Czasem słońce, czasem chwile złe,
Pierwsza miłość, pierwsze smutku łzy,
Nigdy tego nie zapomnę.

Ostatni raz z moją klasą,
Już pożegnać czas mych przyjaciół,
Dzisiaj każdy ma,
Swój dorosły świat. (…)

Od 4 maja 2022 r. trzymamy kciuki za sukcesy egzaminacyjne uczniów Żeroma.

Strona 1 z 42


I Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Żeromskiego

95-035 Ozorków,
ul. R. Traugutta 1

+48 (42) 718-93-50

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tu jesteśmy