Dzisiaj jest

Dzień Bezpiecznego Internetu odbędzie się 11 lutego 2020 r. (wtorek).
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Z pełną listą państw i instytucji biorących udział w Dniu Bezpiecznego Internetu oraz z podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.
Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
DBI 2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Podczas najbliższych obchodów chcemy zachęcić wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. W nadchodzącym roku zwrócimy szczególną uwagę na istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

favoritka  W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu proponujemy Internetową Apteczkę Pierwszej Pomocy IAPP

Kilkunastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w szóstej edycji Dyktanda Mikołajkowego przygotowanego na Wydziale Filologicznym UŁ. Ponad 100 uczestników zmierzyło się z tekstem pełnym wyzwań ortograficznych i interpunkcyjnych pułapek. Tematem dyktanda było życie studenckie dawniej i dziś. 13 stycznia 2020r. laureaci Dyktanda Mikołajkowego odebrali dyplomy i nagrody w czterech kategoriach: studentów UŁ, pracowników UŁ, uczestników spoza UŁ oraz uczniów. W ostatniej grupie przyznano tylko cztery wyróżnienia, z których trzy przypadły naszym uczniom: Justynie Jatczak, Aleksandrze Plaskocie i Michałowi Graczykowi. Nagrody zwycięzcom wręczali Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii ds. naukowych prof. UŁ dr hab. Rafał Zarębski oraz przewodnicząca Koła Naukowego Językoznawców mgr Aleksandra Kujawiak. Laureaci mieli okazję wysłuchać prelekcji dr hab. Katarzyny Jakimowskiej na temat kreatywności językowej w reklamie. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom: Justynie, Oli oraz Michałowi.

Na sesji Rady Powiatu Zgierskiego uczczono rankingowy sukces dwóch powiatowych szkół, czyli I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie i I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Zgierzu.

O wysokich pozycjach obydwu placówek oświatowych w najnowszym rankingu Wydawnictwa Edukacyjnego „Perspektywy” i przyznaniu im prestiżowego znaku jakości w postaci Brązowej Tarczy, poinformował radnych starosta zgierski Bogdan Jarota. I LO w Ozorkowie uplasowało się na 41 miejscu w województwie. W rankingu wzięto pod uwagę wyniki ubiegłorocznej matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz sukcesy uczniów w olimpiadach. Nasi maturzyści z poszczególnych przedmiotów osiągnęli w 2019 r. wyniki wyższe od średniej wojewódzkiej i krajowej.

Gratulując dyrektorom i gronom pedagogicznym liceów wyróżnienia, starosta życzył im, by w kolejnych latach brązowe tarcze zmieniały kolor na srebrny i złoty. Razem z wicestarostą zgierskim Dominikiem Gabrysiakiem wręczył dyrektorom szkół listy gratulacyjne i nagrody, ufundowane przez powiatowy samorząd. Dyrektor I LO w Ozorkowie pani Anna Plaskota, podziękowała za docenienie sukcesu szkoły, podkreślając, że Brązowa Tarcza to także zasługa uczniów, którzy osiągnęli tak wysokie wyniki egzaminów.

Wieloletnią tradycją naszej szkoły jest przygotowanie i wystawienie jasełek w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. W tym roku zadanie to przypadło klasie 2B wraz z wychowawczynią p. Anną Czarnowską-Matusiak. Uczniowie wcielili się w przedstawicieli nieba i piekła, rywalizujących o zagubione ludzkie dusze. Treść przedstawienia nawiązywała do różnych życiowych rozterek, w których każdy mógł odnaleźć własne doświadczenia. To była opowieść o słabości piekła w obliczu ogromnej siły nieba. O aniołach, które nigdy nie ustają i zawsze walczą do samego końca o każdego człowieka. Tegoroczne jasełka przypomniały widowni prawdziwy sens Bożego Narodzenia. W końcu, jak tytuł wskazuje, było „1:0 dla Nieba”.

W edycji 2020 prestiżowego rankingu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Ozorkowie znalazło się wśród 50 najlepszych szkół w województwie łódzkim i otrzymało tytuł „Brązowej Szkoły 2020”, wyprzedzając w klasyfikacji pozostałe licea powiatu zgierskiego.

W tegorocznych rankingu pod uwagę wzięto dane z tych 2085 liceów ogólnokształcących w Polsce, w których maturę zdawało minimum 12 maturzystów, a średnie wyniki z języka polskiego i matematyki były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Punktowano wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz sukcesy szkoły w olimpiadach.
LO w Ozorkowie zajęło 1. miejsce w powiecie, 41. w województwie i 563. w kraju. Do egzaminu przystąpiło tu 81 uczniów, zaś średnie wyniki z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym były wyższe średnio o 10 punktów procentowych od tych, które osiągnęli abiturienci w kraju, województwie i w pozostałych liceach powiatu zgierskiego. Średni wynik z matematyki, fizyki, geografii, historii oraz informatyki na poziomie rozszerznym był najwyższy w powiecie, przy czym noty ze wszystkich przedmiotów na poziomie rozszerzonym z przedmiotów dodatkowych przekroczyły średnią krajową. Do sukcesu szkoły przyczyniło się również zwycięstwo uczennicy w XXIII edycji Ogólnopolskiego Wiedzy Biblijnej. Porównanie wyników z trzech ostatnich lat wskazuje na utrzymywanie się stałej tendencji wzrostowej osiągnięć uczniów.
Sukces szkoły to wynik udanej współpracy grona pedagogicznego i ambitnych uczniów. Duża liczba zajęć dodatkowych i kół zainteresowań, systematyzowanie wiedzy w klasie maturalnej za pomocą powtórzeń oraz stała wieloletnia współpraca z Uniwersytetem Łódzkim, Politechniką Łódzką i Społeczną Akademią Nauk są doskonałą pomocą dla wszystkich uczniów. Oni sami, wybierając często prestiżowe kierunki studiów, mają świadomość, że tylko dobrze zdana matura zapewni im sukces.
Nie sposób przecenić roli edukacji i wychowania dla przyszłości młodego człowieka. Nie dziwi więc, że ozorkowskie liceum od lat jest najchętniej wybierana powiatową szkołą średnią ze względu na wyniki w nauce i panujący w niej przyjazny klimat.

12 grudnia 2019r. w I LO odbył się Festiwal Zdrowia zorganizowany przez nauczycielki p. Milenę Filutowicz, p. Małgorzatę Czotyrbok, p. Małgorzatę Pawlak oraz Samorząd Uczniowski. W ramach Festiwalu klasy I i II wzięły udział w dwóch konkursach .Wylosowane wcześniej zadania konkursowe były nie lada wyzwaniem – uczniowie przygotowali zdrowe posiłki, starając się, by były nie tylko smaczne i odżywcze, ale także pięknie podane. Najlepiej zaprezentowała się klasa 2B z wychowawczynią p. Anną Czarnowską-Matusiak, drugie miejsce przypadło klasie 1AG z wychowawczynią p. Ewą Nitecką-Zientarską, trzecie klasie 1CG z wychowawczynią p. Katarzyną Kuleszą. Nagrodami były bilety do Kina Górnik, karnet do siłowni OZOfit oraz Dzika Karta. Samorząd Uczniowski przygotował dla uczestników ciekawy quiz, w którym najlepsi okazali się uczniowie klas 2C, 2B i 1CP – wszyscy otrzymali smaczne i zdrowe owocowe nagrody ufundowane przez GS Ozorków. Bardzo ciekawymi punktami w programie Festiwalu Zdrowia był wykład pani dietetyk Magdaleny Makarowskiej oraz akcent sportowy – wspólna zumba poprowadzona przez panią Lidię Pyciarz

Strona 1 z 5


I Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Żeromskiego

95-035 Ozorków,
ul. R. Traugutta 1

+48 (42) 718-93-50

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tu jesteśmy